Još jedna u nizu od planiranih aktivnosti učenika i nastavnika OŠ “3.oktobar”, povodom proslave jubileja, pola veka postojanja i rada ove borske škole, uspešno je realizovana u sredu, 19.septembra.
Od strane organizacionog tima formulisan kao ” ISTORIJSKI ČAS, POSETA KONAKU KNEZA MILOŠA U BRESTOVAČKOJ BANJI “, uz svesrdnu pomoć predstavnika Muzeja rudarstva metalurgije i Turističke organizacije „Bor“, organizovan je dvosatni obilazak, danas prilično usnule lepotice, a nekada dvorske banje i miljenice knjaževa – Brestovačke banje.
Upoznali su tako učenici viših razreda, zajedno sa nastavnicima istorije, geografije i Mirjanom Spasić, članom organizacionog tima, kulturno-istorijske, balneološke i prirodno – ambijentalne vrednosti, jednog od najstarijih i svojevremeno najcenjenijih lečilišta u Srbiji.
U Konaku knjaza Miloša, razgledali su muzejsku postavku koja na specifičan način dočarava prilike u Srbiji s kraja 18. i početka 19 veka.
Obišli su i čuli priču o Turskom amamu, dvorcu-letnjikovcu kneza Aleksandra Karađorđevića, današnjem „Izletniku“ (nekad gostionici sa kur – salonom), kupatilu koje je podigao kralj Petar I, “Srpskoj kruni”, Klubu “RTB”, ali i priču o objektima koje je zub vremena i ljudski nemar odavno potpuno uklonio iz ovog prostora: Sirotinjskim kvartirima, Konacima kneginje Ljubice, Ađutantskom konaku, zoo vrtu, muzeju flore i faune…
Bez sumnje, lepo osmišljena, korisna, uspešno sprovedena i svake hvale vredna ideja.
Autor: Bora*S
Volim razne starine (fotografije, knjige, spise, dokumenta, predmete…) tako da su fotografije koje si prikazao bas zanimljive. Znam da nije lako doci do njih jer oni koji ih imaju nece se bas tako lako odluciti ni da ih pozajme, a kamoli daju. Divne su :OK: !.
Tanja, reč je o fotografijama iz privatnih kolekcija, koje smo na jedvite jade pozajmili, za ilustraciju publikacije „Brestovačka banja u prošlosti“, koja je štampana 2007.godine, povodom 170 godina od podizanja Konaka knjaza Miloša u ovoj banji.
Ove, prikazane OVDE su fotografisane iz pomenute publikacije.
Iz koje literature su ove divne, stare (pretpostavljam) skenirane fotografije ?