MALO POZNATA ČUDA PIRORODE…

TAMOiOVDE__________________________________________________________________________________________________________

O poznatim svetskim čudima se mnogo zna; međutim postoje i ona malo manje poznata mesta koja svakako vredi posetiti.Korisnik pod nazivom alltime10s postavio je video 10 manje poznatih destinacija koja su pod zaštitom UNESCO – a, a koja svakako zaslužuju veću pažnju javnosti.

Evo koja su to mesta:

10. Vrata pakla (The Gates of Hell)

Krater u Turkmenistanu koji je non – stop u plamenu već 40 godina, a do vatre je došlo kada je zapaljen prirodni gas.

9. Jugozapadni uski kanjoni, SAD

Uski kanjoni su formirani zbog proticanja vode kroz stene; oni su dugački od 1 do 30 metara, ali su prilično uzani.

8. Tsingi de Bemaraha, Madagaskar

Tsingi de Bemaraha je prirodni rezervat smešten blizu zapadne obale Madagaskara u Regiji Melaki. Lokalitet je uvršten 1990. godine na UNESCO-vu listu Svetske baštine zbog jedinstvenih geografskih karakteristika, očuvane šume mangrova, brojnih vrsta ptica i velike populacije lemura.

7. Koralni greben u Belizeu

Koralni greben Belizea čini serija koralnog grebenja koji se protežu duž obale. Koralni greben Belizea je jedno od biološki najraznovrsnijih ekosistema na svetu i dom je za oko 70 vrsta tvrdih i 36 vrsta mekanih korala, 500 vrsta riba i stotine vrsta beskičmenjaka. Međutim kako je tek 10 odsto grebena istraženo, pretpostavlja se da 90 odsto vrsta tek treba otkriti.

6. Veliki prizmatični izvor, SAD

Ovo je treći najveći gejzir na svetu, a zahvaljujući algama i bakterijama, boje koje se prelivaju u njemu su neverovatne.

5. Ulinjuan nacionalni park, Kina

Ulinjuan je krajolik koji se proteže celim slivom reke Suoksi, a kojim dominira 3.000 uskih peščanih vrhova koji su visine od 200 do 800. Između njih se nalaze tesnaci potoka (njih 60), bazena i slapova, kao i dva prirodna mosta: Most besmrtnika (Xianrenqias ) i Most preko neba (Tianqiashengkong), na visini od 357 m je verovatno najviši prirodni most na svetu.

4. Pustinja Namib, Namibija

Ovo područje se smatra najstarijom pustinjom na svetu, koja je ovakve sušne i polu-sušne uslove imala bar 80 miliona godina. Njenu neplodnost izaziva oštar suvi vazduh koga rashlađuje hladna Bengela struja koja teče duž obale. Pustinja ima manje od 10 mm kiše godišnje i gotovo je u potpunosti neplodna.

3. Salar de Ujuni, Bolivija

Salar de Ujuni, odnosno Salar de Tunupa, sa svojih 10.582 kvadratnih kilometara, je najveća svetska slana ravnica i jedna od najegzotičnijih prirodnih scenografija na zemlji.
Celo tle prekriva nekoliko metara debela kora soli koja je iznenađujuće ravna. U vreme kišne sezone ravnica izgleda kao ogromno ogledalo i privlači brojne turiste.

2. Rihat struktura, Mauritanija

Misteriozan geološki objekat širine 50 km nalazi se u Saharskoj pustinji. Veruje se da je nastao uzdizanjem i erozijom zemljišta, iako neki misle da je to otisak meteora.

1. Sokotra arhipelag, Jemen

Vrlo izolovano tle koje naseljavaju neke vrlo retke biljne vrste; štaviše za 33 odsto ovdašnjeg biljnog života se veruje da ne postoji nigde drugo na svetu.

B92

One thought on “MALO POZNATA ČUDA PIRORODE…

  1. Turkmenistan Vrata Pakla, 40 godina gori prirodan gas. Izgleda zaista kao vrata pakla, to me se najviše dojmilo 🙂
    Sve ostalo što sam videla i pročitala, pa čuda su čuda, ne mogu nas ostaviti ravnodušnim, ali neko ima snažniji utisak, neko slabiji, ovde bih rekla da su svaki pojedinačno izuzetno interesantni i više od toga, ja ipak izdvajam favorita 🙂

Ostavite odgovor

Popunite detalje ispod ili pritisnite na ikonicu da biste se prijavili:

WordPress.com logo

Komentarišete koristeći svoj WordPress.com nalog. Odjavi se /  Promeni )

Fejsbukova fotografija

Komentarišete koristeći svoj Facebook nalog. Odjavi se /  Promeni )

Povezivanje sa %s