TAMOiOVDE_______________________________________________________________________________
Od stotinu izuzetno vrednih speleoloških objekata na ovom području, u speleološkom, hidrološkom i arheološkom pogledu, najznačajniji su: Lazareva pećina, pećina Vernjikica, Mandina, Vodena, Hajdučica i jama Stojkova ledenica.
Dodamo li sistem Lazarevog kanjona i Dubašničku krašku površ, sa mnogobrojnim vrtačama, ponorima, kamenim mostovima, nepreglednim pašnjacima, šumama i lovištima, imamo Ovde prirodni i turistički potencijal neprocenjive vrednosti.
Lazareva pećina je jedinstven prirodni fenomen, zaštićena kao prirodna i arheološka vrednost, sada već davne 1949. godine. Spada u grupu izvorskih speleoloških objekata. Sadšnji ulaz u pećinu je 7 metara iznad jakog kraškog vrela, koje se nalazi u koritu Lazareve reke, a zapravo je tok koji izlazi iz pećine, nekada kroz sadašnji ulaz.
Pećina se formirala u krečnjačkom humu „Pripor“, čija visina iznad samog ulaza iznosi 55 metara i koji sam po sebi predstavlja svojevrsnu atrakciju. Unutrašnjost pećine čine dva nivoa kanala: stariji, fosilni, suv i mlađi, rečno aktivan.
Ukupna dužina ispitanih kanala iznosi preko 8 kilometara. Za turističko razgledanje uređeno je oko 1.000 metara. Karakteristične i prostrane dvorane sa bogatim pećinskim nakitom impresivnih dimenzija, pozicioniraju ovu pećinu u sam vrh na balkanskom prostoru.
Lazareva pećina nije samo po ovim karakteristikama u samom vrhu speleoloških objekata. Ona je i jedno od najznačajnijih arheoločkih nalazišta u Srbiji. Potvrda za izrečeno su rezultati detaljnih arheoloških istraživanja izvršenih u periodu od 1963. do 1968. godine.
Istraživanja su otkrila tri kulturna horizonta. Najstariji pripada bakarnom dobu (pre 5.000 godina), kada se u pećini nalazio svojevrstan metalurški centar. Drugi horizont je iz bronzanog doba, a treći datira iz IV i V veka pre nove ere.
Mnogobrojni pronađeni predmeti iz pomenutih perioda čuvaju se u Muzeju rudarstva i metalurgije u Boru. No to je već tema koja zaslužuje mnogo više prostora i zasigurno će uskoro Ovde biti prezentovana.
Ispred ulaza u pećunu je prostrani plato, koji je na neki način polazna tačka za najmanje tri atraktivna pravca. Jedan vodi u grotlo Lazarevog kanjona, drugi uređenom stazom put pećine Vernjikice i fantastičnog vidikovcu na obodu kanjona, a treći preko atraktivnog visećeg mosta vodi na drugu obalu jezerceta i motela na samoj obali, koji iz potpuno neobjašnjivih i nerazumnih razloga nije u funciji već nekoliko godina.
Ali o tome ću posebno, prvom prilikom.
Autor: Bora Stanković
____________________________________________________________________________________________
Povratni ping: U ZLOTSKIM PEĆINAMA NAĐENI FOSILI KOZOROGA STARI STOTINAMA HILJADA GODINA | TAMOiOVDE
Vidi, ja sam pažljivo pratila tvoje putešestvije kroz ovu pećinu i zaključila da si se proveo fenomenalno! E sada…. 1/8 od fenomenalno… malo li je? 😉
Ih, tek 1/8!
Ali, ko bi rekao da si tako skromna.
Skoro da si sva od vrlina!
Ako mi bude 1/8 ovako, kako je tebi bilo u Lazarevoj pećini.. ja sam na konju 😀 😉
Vidim da si sa sve rancem i vodičima krenula u izlet.
Biće da će i tebi koliko i meni lepo biti.
Tebi više nego meni, ali ajd’ sad 😀
Tebi ili meni?
Buongiorno !
Merci pour deux belles „commentaries“.
Romantique.
Bonne et Heureuse Année!
Bora*S
** buongiorno **
*-.-* ============================= *-.-*
Lepa ekskurzija 🙂
Povratni ping: MOJE VREME U CARSTVU TAME LAZAREVE PEĆINE…… | www.blogovnik.com